sözlük

Berceste ne demek? Berceste ne anlama gelir?

Berceste ne demek? Farsça kökenli bir sözcüktür. “Üzere” ve “yukarı” anlamı taşıyan -ber eki ile “sıçramış, seğirtmiş” anlamına gelen ”ceste” sözcüklerinin birleşmesiyle türetilmiştir. Berceste kelimesinin sözlük anlamı “yukarı sıçramış, öne çıkmış” demektir.

Bu sözcük divan şairleri tarafından çok kullanılmaktadır. Bu nedenle bir divan edebiyatı terimidir. Bir edebiyat terimi olarak berceste; yapısı sağlam ve sanat değeri yüksek anlam taşıyan dize ya da beyitlere denilmektedir.  Divan şairlerinin en dikkat çeken, en kolay hatırlanan ve en güzel dizeleri ya da beyitleri için berceste terimi kullanılmaktadır. Kullanımı daha çok “mısra-i berceste” şeklindedir. Bir şiir yahut divan eserindeki öne çıkan seçkin mısra, dize, beyit ya da kıta anlamına gelmektedir.

Mesela Baki’nin “Bâki kalan bu kubbede bir hoş sedâ imiş.” mısrası bir berceste mısra örneğidir. Şeyh Galip’in en bilien mısra-i bercestesi ise ”Takdirini terk eyle, takdir Hüda’nındır.” Örnekler çoğaltılabilir.

Berceste sözcüğü tüm bunlarla birlikte bir şiir veya bir fikri övmek için de “fikr-i berceste“, “şi’r-i berceste” gibi kalıplarla kullanılmaktadır.

Tevşih nedir?

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top