enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çöl Gülü: Çölde açan taşlar

Çöl Gülü: Çölde açan taşlar

Pritzker ödüllü mimar Jean Nouvel’e göre ‘’Çöl Gülü’’ doğanın kendisi tarafından tasarlanan ilk mimari strüktür. Öyledir de… Çöl Gülü taşı yani Selenit Taşı adeta doğanın kurak çöl bölgelerinde sunduğu görsel bir şölendir.

Selenit Taşı (Çöl Gülü) özellikleri

Çöl Gülü taşının özellikleri

Selenit Taşı (Çöl Gülü), körfez bölgesindeki çöllerde yaygın olarak bulunur. Beyazdan kahverengiye doğru değişen renk yelpazesine sahip bir mineral taştır. Sıkışmış kum parçacıkları içerir. Çöllerde çökelme sonucu oluşur. Bu taşın güle benzemesinden dolayı Çöl Gülü olarak adlandırılır.

Çöl gülü taşının yapısı ve görüntüsü ortamda bulunan kuma göre değişiklik gösterir. Örneğin; Selenit taşının (Çöl Gülü)  oluştuğu ortamda demir oksitler varsa, rozetler paslı bir ton alır. Genellikle alçı minerali yoğunluktadır. Ancak barit, selestin ve diğer mineraller de çöl gülü oluşturabilir.

Çöl Gülü Taşı

“Mecnun Taşı” olarak da bilinir

Bir rivayete göre bu taştan çiçeği Mecnun dillere destan olan aşkı Leyla için çöllerde gezerken bulmuştur. Sanki doğa, Mecnun’un çöl sıcaklarıyla değil Leyla’sının özlemiyle kavrulan benliğine bir hediye sunmuştur. Farkındadır Mecnun’un serinlemesi için su değil aşk lazımdır. Mecnun da bu hediyeyi o günden sonra hep yanında taşımıştır. Bu nedenle Çöl Gülü’ne Mecnun Taşı da denir.

Çöl Gülü (Mecnun Taşı – Selenit Taşı) faydaları

Eski Mısır medeniyetinde Krallar negatif enerjilerden korunmak için Çöl Gülü taşından faydalanırlarmış. Negatif enerjileri önlemek için evin dört köşesine bir parça Çöl Gülü yerleştirmek faydalı olacaktır.

Çöl Gülü etrafına muazzam bir pozitif enerji yayar. Böylece sezgilerin yani 6. hissin  kuvvetlenmesini sağlar.

Çöl gülü (Desert Rose) bulunduğu ortama dinginlik katar. Telaşlı biriyseniz ve sakinlik istiyorsanız baş ucunuzda bu taşı bulundurmak iyi gelecektir. Çünkü Çöl Gülü taşı tam bir sabır taşıdır. Mecnun da aşkı için büyük sabır göstermemiş midir?

Hayır demeyi bir türlü başaramayanlar ve sık sık kabus görenler için de bu taşı evlerinde bulundurmaları tavsiye edilir. Her taşın farklı bir enerjisi vardır. Özellikle hamilelik döneminde koruyucu enerjisiyle ortama huzur ve sükunet katar.

Çöl Gülü taşının sağlığa faydaları vardır. Romantizma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Sık terleyen eller için Selenit taşı önerilmektedir.

Çöl Gülü mide bulantısını önlemek için de tercih edilmektedir. Prostat tedavisinde de yardımcı olarak kullanılmaktadır. Aurıca viral enfeksiyonların iyileşmesine yardımcıdır.

Çöl Gülü (Selenit Taşı)’nın ilişkilere de faydası vardır. Stres ve gerginliği ortadan kaldırır. Böylece ilişkilerde kavgalar da en aza iner.

Tüm bunlarla birlikte Çöl Gülü taşının evin doğu ve güneydoğu bölgesine yerleştirildiğinde bolluk ve refah kapılarının açacağına inanılmaktadır.

Katar Ulusal Müzesi – Desert Rose

Çöl Gülü’nden esinlenen Katar Ulusal Müzesi

Yazımıza Mimar Jean Nouvel ile başladık onunla bitirelim. Jean Nouvel bu taştan esinlenerek Katar Ulusal Müzesi’ni tasarlamıştır. Doha’da bulunan Katar Ulusal Müzesi geometrik formlarıyla şehirdeki en etkileyici eserlerden biri. Müze, Katar ve halkının eşsiz hikayesini anlatıyor.

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.