enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Er Rezzak ne demek? Er Rezzak esmasının fazileti ve zikri

Er Rezzak ne demek? Er Rezzak esmasının fazileti ve zikri

Rezķ, rizķ” kökünden türetilmiş Arapça kökenli bir sözcüktür. Rezk “rızık vermek” anlamındadır. Sözlükte Rızık kelimesi “yiyecek, içecek, azık, Allah’ın bütün yarattıklarına verdiği nimet” diyerek tanımlanmıştır. Rezzak ise “kesintisiz hâlde bolca ihtiyaca göre nimet bahşeden” demektir. Allah’ın 99 isminden biri olan er Rezzakbedenlerle ruhların ihtiyacı olan gıdaları yaratıp veren, bütün mahlukatı kesintisiz bir şekilde rızıklandıran” anlamına gelir. Allah yarattığı varlıkların helal rızık peşinde koşmalarını ister. Onlara maddi ve manevi ihtiyaçları olan her türlü rızkı nimeti verir. Şüphesiz Allah cömerttir.

“Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah’a şükredin.” (QcBakara/172)

Kur’an-ı Kerim’in 5 ayetinde “hayrü’r-râzikīn” yani ‘rızık verenlerin en hayırlısı’ ifadesi yer alır.

“…Şüphesiz Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.” (HAC/58)

Yâ Rezzâk Arapça yazılışı: يَا رَزَّاقُ

“Er Rezzak, Ya Rezzak” esmaül hüsnası ebced değeri ve zikir sayısı

Esmaül Hüsna olan Er Rezzak isminin ebced değeri, zikir sayısı 308‘dir. Zikir Günü, Cuma. Zikir Saati ise Zühre‘dir.

Ya Rezzak

Ya Rezzak, Er Rezzak esmasının özellikleri, fazileti, sırları ve faydaları

Rezzak ismi nasıl zikredilir?

Allah’ın 99 güzel isminden Er Rezzak ismi “Er Rezzak” ya da “Ya Rezzak” diyerek zikredilebilir.

Er Rezzak esması kaç kez zikredilmelidir?

Esmaları zikretmenin bir sınırı yoktur. Dilenildiği gibi istenildiği kadar okunabilir. Ancak belli sayılarda okunmasının faydalı olacağı konusunda yaygın bir inanış vardır. İnsanların ihtiyacı ve niyeti doğrultusunda bazı esmalara yönelip belli sayılarda okumalarının bir sakıncası yoktur. Fakat tabii ki nasıl bir hastalığımız olduğu vakit doktordan reçete alıyorsak aynı şekilde de bir alime danışıp bu konuda bir fikir almak faydalıdır. Bizim burada aktaracağımız sayılar tamamen genel kabul görmüş sayılar olacaktır.

Er Rezzak, Ya Rezzak hangi niyetle okunmalıdır?

Borçlardan kurtulmak için Er Rezzak esması okunabilir. Ruhsal sıkıntıları olan göğsü bu yüzden daralan kişiler Allah’ın bu ismi şerifini zikredebilirler. Zihnin açılması ve hafızanın kuvvetlenmesi için er Rezzak esması okunabilir.

Er Rezzak hangi niyetle, kaç kez ve nasıl zikredilmelidir?

Her gün sabah namazının ardından 308 kez “Ya Rezzak celle celalühü” zikredilir ve sonra “İnnAllâhe Hüve’r-Rezzâku zü’l-Kuvveti’l-Metîn” (Hiç kuşkusuz, Allah Rezzak’tır, bol bol rızık verir. Kuvvet sahibidir. Metin’dir.) duasını okunursa Allah’ın izniyle kazanç rızık kapıları açılır. Bu şekilde her gün devam eden kişi Allah’ın izniyle ömür boyu geçim sıkıntısı çekmez.

Er Rezzak esmaül hüsna zikir sayısı 308’dir. Her gün zikir adedi olan 308 kere “Ya Fettâh, Ya Rezzâk celle celâlühû” şeklinde okuyan kimsenin her işinin başarıya ulaşması umut edilir.

Allah maddi, manevi, ruhen ve zihnen kullarının ihtiyacı olan rızkı verendir. 21 gün boyunca her yemek öncesi “Ya Rezzak” okuyan kişinin zihni açılır. Hafızası kuvvetlenir. Anlayışlı olur.

Er Rezzak esmasının vekfini üzerinde taşıyan ve her sabah namazından sonra veya güneş doğarken zikir adedi olan 308 defa okuyan kimse hiç beklemediği yerden rızıklandırılır. Kalbi ferahlar. Bolluk görür.

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in rızık duası

“Allahım! Günahlarımı bağışla, bana merhamet et, daima doğru yolu izlememi nasip et, beden sağlığı lutfet ve beni rızıklandır.”

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.