enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

El-Fettah: Dilediği her kapıyı açan

El-Fettah: Dilediği her kapıyı açan

El-Fettah Allah’ın 99 isminden biridir. El Fettah esması nın anlamı dilediği her kapıyı “açan” demektir. El-Fettah, Kuran-ı Kerim’in Sebe Sûresi’nde geçer. “Feth” kökünden türemiştir. Fetih Suresi‘ne de isim olmuştur. El Fettah esması zulme uğrayan kullarına yardım eden, onları zafere ulaştıran, kederlerini sıkıntılarını gideren, zorlukların üstesinden gelinmesini sağlayan anlamlarını taşımaktadır. “El-Fettah” isminin Arapça yazılışı “الفتّاح” şeklindedir. “Yâ Fettah” diye okunacaksa eğer Arapça’da “يَا فَتَّاحُ” şeklinde yazılır. “Ya Fettah” ya da “El Fettah” şeklinde zikredilmesinin bir sakıncası yoktur.

El-Fettah: her türlü müşkülleri açan ve kolaylaştıran, iyilik kapılarını açan, hakemlik yapan.

“De ki: Rabbimiz hepimizi bir araya toplayacak sonra da hak hükmü ile aramızı ayıracak. O öyle fettah, öyle âlîm’dir.” (Sebe Sûresi, 26. Ayet)

El- Fettah isminin açtığı kapılar

“En güzel isimler Allah’ındır. O halde, O’na bu güzel isimlerle dua edin…” (A’râf, 7/180; bk. Tâ-hâ, 20/8; Haşr, 59/24)

“Allah’ın 99 ismi vardır. Bu isimleri ezberleyen kimse cennete girer.” (Buhârî, Deavat, 68. VII, 169)

Peygamber efendimizin yukarıdaki hadis-i şeriflerinden de anlaşılacağı üzere esmaül hüsnalardan zikretmek, onlar bilmek ve Allah’ın isimleriyle dua etmek biz inananlar için oldukça yararlıdır. Fettah esması da Allah’ın 99 isminden biridir. Genellikle her esma ayrı ayrı niyetlerle zikredilir. Esmaül Hüsnadan El-Fettah esmasının bereketi çoktur. Yüce Allah’ın bir ismi olan El-Fettah ismi bütün hayır kapılarını açar. Hayırlı bir işe başlanıldığı zaman (mesela bir sınava girilecekse ya da bir iş yeri kurulacaksa) El-Fettah esması ile dua etmek o işin zorluklarının -Allah’ın izniyle- ortadan kalkmasını sağlar. Allah (C.C.) tarafından mümin kulların zafer kapıları açılıp işleri hayırlı sonuçlara ulaştırılır. Allah’ın Fettah ismiyle dua etmek sadece dünyevi değil uhrevi ve manevi kapıların açılmasına da vesile olur. Zikredeni vecd, istiğrak ve vird alemine sokar; böylece dünyayı başka bir gözle görmek mümkün olur. Ya-Fettah esmasını sık sık zikretmek tasa, keder, sıkıntı ve ıstırabın dinmesini sağlar.

El-Fettah esmasının ebced değeri, zikir adeti ve saati

El Fettah ismi ne zaman ve nasıl çekilir? Allah’ın güzel isimlerinden olan Esmaül Hüsnada yer alan El-Fettah; “El-Fettah” ya da “Ya-Fettah” olarak zikredilebilir. Zikir adedi 489’dur. Zikir günü, çarşamba ve zikir saati, utarit’tir. Sabah, ikidi sonrası ve gece yarısı zikredilirse etkisi artar.

Ebced Hesabı nedir? Ebced Hesabı nasıl yapılır? Dini hükmü nedir?

El Fettah esması faziletleri

“El-Fettah” “Ya-Fettah” esmasının faziletleri, özellikleri ve faydaları

Ya fettah” diyerek her gün bu zikri çeken kimsenin bozulan işleri yoluna girer. Yapılan haksızlıklardan kurtulmak, adil tutumla karşılaşmak için de el-fettah esması zikredilir. El-Fettah esmasını zikretmek kişinin gönlünü ferahlatır. İçine düştüğü buhrandan, depresyondan çıkmasını sağlar. “Ya Fettah” ismini düzenli olarak zikretmek işsiz kimsenin Allah’ın izniyle hayırlı bir iş bulmasının yollarını açar. Borç içinde olup da gönülden zikreden kişinin maddi ve manevi sıkıntılarının çözümü kolaylaşır.

Ya Fettah, El Fettah zikri ne için ve ne zaman okunmalı? Ya Fettah kaç defa çekilmeli?


El-Fettah“, “Ya-Fettah” ismini zikretmenin sayısı yoktur. Dilenildiği gibi saymadan da çekilebilir. Ancak bu zikri her gün güneş doğmadan önce 489 kez okuyan kimseye Allah istediğini neyse onu vereceği umulur. Ayrıca bekar olup da evlenmek isteyen kişi yine aynı şekilde bu esmayı zikrederse Allah ona hayırlı bir eş nasip eder.


Ya Fettah” ile “El Fettah” esmasını her gün hiç bırakmadan 100 defa okuyan kimsenin Allah (C.C.) rızkını bollaştırır.


Beş vakit namazın ardından 489 defa “Ya Fettâh celle celâlühû” zikreden ve bunda devamlılık sağlayan kimsenin maddi ve manevi zorlukları ortadan kalkar. İşinde başarılı olur.


Dükkan veya iş yerlerine “Ya Fettah, Ya Rezzak” ismini yazıp yüksek bir yere asmak bereket, hayırlı bol iş ve müşteri getirir.

Er-Rahman: Sonsuz merhametiyle ihsanda bulunan

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.