enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

El Vedud esması anlamı ve fazileti. El Vedud ne demek?

El Vedud esması anlamı ve fazileti. El Vedud ne demek?

El Vedud esması Allah’ın 99 isminden bir tanesidir. Allah ile kul arasındaki sevgiye işaret eder. Kainat ve mahlukatın yaradılışında Allah’ın sevgisi vardır. Tüm evren rabbimizin merhamet ve sevgisiyle örülüdür. Biz kullar için yaradanın sevgisini ve rızasını kazanmak her şeyden önce gelmelidir. Çünkü cennet kapılarının anahtarlarına sahip olmak O’nun sevgisini kazanmakla rızasını almaktan geçer. Yüce Allah bu konuda oldukça cömerttir; yeter ki kullar istesin.

El Vedud ne demektir?

El-Vedûd esmasının anlamı “Kullarını en fazla seven, sevilmeye en çok layık olan, kendisine yönelene muhabbet eden, iyi kullarını rızasına erdiren, habib” demektir. Arapça bir sözcüktür. Sevmek, bir şeyden hoşlanmak anlamına gelen “Vedde” fiilinden türemiştir.

El Vedûd Arapça yazılışı: الودود
Yâ Vedûd Arapça yazılışı: يَا وَدُودُ

Esmaül Hüsnalardan El-Vedûd: İyi kullarını seven, onlara sevgi, rahmet ve bereketini ulaştıran, sevilmeye layık olan.

El Vedud isminin geçtiği sure ve ayetler:

Kur’an-ı Kerim’de iki ayette El Vedud esmaül hüsnası Allah’ın ismi olarak geçmektedir. Bunlar; Hud Sûresi 90. Ayet ve Buruc Suresi 14. Ayetidir.

“Ve O, Gafur’dur (çok bağışlayan), Vedûd’dur (çok sevendir)” – Buruc suresi 14. ayet

“Rabbinize tevbe e istiğfar edin. Çünkü O (rahım ve vedud) çok merhamet en ve çok sevendir” – Hud suresi 90. ayet

El Vedud esmasının ebced değeri, zikir sayısı ve günü

Zikir adeti: 20

Zikir saati: Ay (Öğle namazından iki saat ve akşam namazından bir saat evvel. Akşam namazından sonra ve imsak vaktine doğru)

Zikir günü: Pazartesi

El Vedud isminin faziletleri, faydaları, havas ve esrarı

El-Vedûd esması kaç kez okunur?

Öncelikle Allah’ın isimleri dilenildiği kadar sayısız okunabilmektedir. Bunun herhangi bir sınırlaması yoktur. Ancak esmaların belli sayılarda ve şekillerde çekilmesinin faydalı olduğuna inanılır. Keza namaz sonrası yapılan tespihat da sayıyla yapılır. Alimler esmaların bir doktor reçetesi gibi olduğunu ve bir alime danışmadan sayılarla çekilmemesi gerektiğini de aktarırlar. O yüzden burada vereceğimiz bilgiler tamamen yaygın olan bilgilerdir. Kişiye özgü değildir. Bu konuda bilgisine güvendiğiniz bir alime danışmanız sizler içim daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte Ya vedud esmasının ebced değeri, adeti 20’dir. Günlük 20 kez bırakmadan hangi koşulda olursa olsun zikredilebilir.

El Vedud esması ne için okunur? 

İnsanlar arasında sevgi ve saygı görmek için okunan bir zikirdir. Karı koca yani eşler arasında soğukluk varsa ya da çok sevilen bir arkadaşla küslük yaşanmışsa tekrar aradaki bağı kuvvetlendirmek niyetiyle çekilebilir. Sevilen insanın da sevmesi için Ya Vedud ismi şerifi zikredilebilir. Evlilik niyetiyle okunacak bir esmadır. Ayrıca duaların kabul olmasını Allah’ın izniyle sağlar. En önemlisi ise yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Allah sevgisini kazanmak için El- Vedud zikri çekilebilir. Çünkü Allah’ın sevgisini kazananın önünde tüm engeller kalkmaz mı?

Vedud ismi nasıl çekilmelidir? 

Ya-Vedud” ya da “El-Vedud” olarak tespih edilebilir. “Ya Allah, Ya Vedûd” veya “Ya Vedud Celle Celalühü” diye de çekebilirsiniz. İsminin geçtiği Buruc ve Hud suresinin ayetlerinde “Gafur ve Rahim” isimleriyle birlikte anıldığı için El-Vedud adını çekerken bu zikirleri de dile getirmek faydalıdır.


Ya Vedud esmasını her gün en az 100 defa çeken kişi Allah’ın sevgisini kazanır ve toplumda saygın sevilen biri olur.


Beş vakit namazın ardından çekilen günlük namaz tespihlerinden sonra 20 kere Ya Vedûd ismini zikretmek duaların kabul olmasında etkisi vardır.


El Vedud esması eşler arasında sevgi bağının ve muhabetin artması niyetiyle her gün 400 kere okunduğunda Allah’ın izniyle bu dilek gerçekleşir. Bu niyetle yapılan 400 kez okumaya 114 defa da Ya-Câmiu esması eklendiği takdirde isteğin tesiri de artar.


Sevdiği insan tarafından daha çok sevilmek isteyen kimse bu niyetle 400 defa “Ya Vedud” ya da “El Vedud” ismini zikrederse ve bunu yapmayı bırakmazsa niyeti gerçekleşir.


Evlilik isteyenler için okunacak esmalardan biridir El-Vedud. Evlenme niyetiyle her gün 1000 tane Ya-Vedud ve 118 tane Ya Camiu esması okuyan bir kişinin Allah’ın izniyle istediği kişiyle hayırlı bir evliliği gerçekleşir.


Aile arasındaki husumetler için (mesela abla/kardeş, abi/kardeş arasındaki küslükler için) her gün 200 defa “Yâ Vedûd” okunduğunda Allah (C.C.) bu husumetleri ortadan kaldırır.


Borçlarından ve fakirlikten kurtulmak isteyen kimse bu esma-ı zikri hergün bırakmadan 270 defa okuduğında Allah’ın izniyle sıkıntılarından kurtulup feraha erişir.


Zikir günü olan Pazartesi günleri Sabah namazından sonra tövbe niyetiyle 400 kere “Ya Vedûd Ya Ğâfûr celle celâlühû” ismi şerifleri okunup dua edildiği takdirde tövbeler kabul olunur.

El-Fettah: Dilediği her kapıyı açan

Yâ Vedûd duası

Arapça okunuşu:

“Bismillahirrahmanirrahim. Yâ Vedûd! Yâ Vedûd! Yâ Ze’l-arşi’l-mecid! Ya Mübdî’, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi-nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi-rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! (Amin)”

El Vedud duası

Ya Vedud duasının Türkçe anlamı:

“Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce arşın sahibi! Ey kainatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!”

Comments
  1. Tuğba says:

    Allah razı olsun. Sayenizde esmalar ile ilgili dolu dolu bilgiler ediniyorum.