enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

El-Hafîz nedir? El Hafiz esması anlamı ve fazileti

El-Hafîz nedir? El Hafiz esması anlamı ve fazileti

El Hafiz esması anlamı koruyucu olan, müsibetlerden, afetlerden ve belalardan koruyan, muhafaza eden demektir. Korumak amacıyla saklama ve hafızada yani bellekte tutma, ezberleme anlamına gelen Hıfz kökünden türetilmiştir. Allah’ın adlarından biri olarak ise “her şey gözetimi altında olan, kainatı dengede tutan, hakiki mutlak koruyucu, yapılan işleri bütün teferruatıyla tutan ve belli vaktine kadar bekleten”  anlamındadır.

El Hafîz Esmaül Hüsnasının Arapça yazılışı

El-Hafîz : الحفيظ
Yâ Hafız : يَا حَف۪يظُ

El Hafiz esması zikir ve ebced değeri

El Hafiz esması ne zaman okunmalıdır? 

Ya Hafız zikir günü ve ebced değeri: 998

Ya Hafız Zikir Saati: Zühal zamanıdır. Yani Pazartesi: Kuşluk. Salı: İkindi. Çarşamba: Güneşin tam tepede olduğu saat. Perşembe: Akşam. Cuma: Öğle. Cumartesi: Sabah. Pazar ise Öğleyle ikindi arası)

Zikir günü: Cumartesi.

Yukarıdaki saat ve günlerde de zikredilebileceği gibi El-Hafîz esmasının zikrinin en doğru vakti Cumartesi gününün sabahıdır.

Kuran-ı Kerim’de Allahu Teala şöyle buyurmaktadır:

“… Senin Rabbin her şey üzerinde hakiki bir koruyucudur.” (Sebe Suresi 21)

Allahın el hafiz ismi nin oldukça tesirli ve kuvvetli bir zikir olmasının sebebi kainattaki olan ve olacak olan şeylerin tümünü muhafazası ve korunması üzerine Allah’ın bir tecellisi olmasıdır. Yaptığımız her şeyi ince teferruatına kadar bilip koruyan ve kayıt altına alan yüce Allah, melekleri aracılığıyla her canlıyı koruduğunu ve insanların yaptığı her şeyi kaydederek koruma altına aldığını ve bu işlemleri de bir çok yöntemle yaptığını da bildirmiştir. Dünyada olan her canlı ve cansız varlığın aynı düzeninde var olmasını sağlayan, bela, musibet ve her türlü kötülüklerden koruyan, esirgeyen her şeyin sahibi ve hakimi Allah’tır. O yüzden el hafiz esmaül hüsnasının okunması biz kullara -Allah’ın izniyle- oldukça fayda sağlar.

El Hafiz esması

Hafız esması sırları, havassı, fazileti ve faydaları

Allah’ın 99 isminden biri olan Ya Hafız esması nasıl okunur?  Hafız ismi kaç kez okunmalıdır? “Yâ Hafîz” ya da “El-Hafîz” şeklinde tespih edilebilir. Esmaları okumanın bir sınırı yoktur. İstenildiği zaman istenildiği kadar zikredilebilir. Ancak alimler Allah’ın isimlerinin belli sayılarda okunduğunda faydalı olabileceğini deneyimlemişlerdir. Siz de bilgisine güvendiğiniz bir alimden bu konuda bilgi alabilirsiniz. Burada vereceğimiz bilgiler tamamen genel kabul görmüş bilgiler.

El  Hafiz esması neden çekilir? Her türlü kötülüklerden korunmak ve kurtulmak niyetiyle okunabilir.

– Bu esmayı 998 defa okuyan kişi musibetden, kötülüklerden ve her türlü beladan kendini korumuş olur.

– Yine her gün 998 defa okuyan kişi zulmeden kimsenin zulmünden, zalim ve zorbalardan (Allah’ın izniyle) kurtuluşa erer.

– Sabah evinden çıkan bir kimse önce Ayetel-Kürsi’yi okuyup sonrada “Ya Hafız, ihfazni min külli belain ve suin” diye Allah’a sığınırsa, evine dönünceye kadar koruma altındadır. Allah onu her türlü kötülüklerden korur.

– Zalim bir kişiden veya düşmandan kurtulmak için o kişinin isminin ebced hesabı bulunur. Bulunan bu sayının üzerine 1481 sayısı eklenir ve toplam sayı kadar okunur. Bu şekilde bu durumdan inşallah kurtulmuş olunur.

– Ya Hafız adını günde 10 defa zikretmeye devam eden kişi insan, cin, ateş, su gibi şeylerin şerrinden korunur. Hayvanların zararından ve karın ağrısı gibi durumlardan da korunur.

– Kendisine husumet (düşmanlık) besleyen kimselere galip gelmek isteyen kişi Arapça olarak bu ismi bir kağıda yazarak üzerinde taşırsa galip gelmiş olur.

– Mülkümüzün veya eşyamızın zarar görmesini istemiyorsak “Ya Hafîz” ismini, bir kağıt üzerine yazılıp eşyamızın üzerine yapıştırarak onu Allah’ın izniyle korumuş oluruz.

– Vahşi hayvanlardan korunmak için bu esmayı bolca zikreden kişi zarar görmez.

– Kötü söz işitme ihtimali bulunan veya hakarete uğramak ihtimalinden korkan kimse gireceği bütün makamlarda veya yerlerde “Ya Hafiz” esmasını okuyarak girerse Allah onu güzel muamele ile karşılaştırır.

– Cenabı Hak bu ismi hürmetine, hastalıklardan da korumaktadır. Salgın felaketlerini her türlü kaldırır. Çokça tecrübe edildiği söylenmektedir.

El Latif ne demek? Ya Latif esmasının fazileti ve zikri

Kuran’da geçen Hafiz ismi ayetleri

“El-Hafiz” ismi Kur’an-ı Kerim’in 6 yerinde geçmektedir.

“Onu itaatten çıkan her şeytandan koruduk.” (Saffat,37:7)

“… Senin Rabbin her şey üzerinde hakiki bir koruyucudur.” (Sebe,34:21)

“İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah’ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.” (Ra’d,13:11)

“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız. ﴾16﴿ Üstelik, biri insanın sağ tarafında, biri sol tarafında oturmuş iki alıcı melek de (onun yaptıklarını) alıp kaydetmektedir. ﴾17﴿ İnsan hiçbir söz söylemez ki onun yanında (yaptıklarını) gözetleyen (ve kaydeden) hazır bir melek bulunmasın. ﴾18﴿” (Kâf,50: 16-18)

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.