enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Salaten Tüncina (Salatı Münciye) Duası nedir? Salaten Tüncina okunuşu, anlamı ve fazileti

Salaten Tüncina (Salatı Münciye) Duası nedir? Salaten Tüncina okunuşu, anlamı ve fazileti

Salaten Tüncina duası ‘nın ismi aslında Salat-ı Münciye duasıdır. Bunu daha iyi anlamak için öncelikle tüncina nedir? Sorusunu sormak gerekli. Tüncina kelimesi Arapça’dır. Bu duanın içerisindeki bir kelimedir. Kurtarmak fiilinden türemiştir ve “Bizi kurtarsın” gibi bir anlamı vardır. Münciye ise “Kurtaran, kurtarıcı” demektir. Salatı Münciye ise “Kurtaran Salât” ya da “Kurtarıcı Salât” demektir. Tabii hem Salaten Tüncina hem de Salat-ı Münciye olarak yaygınlaşmıştır. Salaten Tüncina ve Salatı Münciye farklı değil aynı dualardır. Salat ise Hz. Peygamber’e ve soyundan gelenlere saygı için okunan dualardır. Genellikle farz namazlarından sonra okunmaktadır. Ancak istenildiği zamanda ve istenildiği kadar okunabilir.

Salaten Tüncina (Salatı Münciye) Duası Arapça

Salaten Tüncina (Salatı Münciye) Duası Türkçe okunuşu

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Salaten Tüncina (Salatı Münciye) Duası Anlamı (Meali)

“Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ’ya ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Öyle bir salât olsun ki; o salât vesîlesiyle bizi bütün korku ve belalardan kurtar. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine gider, bizi günahlardan bu salâvat hürmetine temizle, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yücelt, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en son noktasına ulaştır. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir. Ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz. Dönüş yalnız sanadır.”

Salaten Tüncina (Salatı Münciye) bid’at mıdır? Dinimizdeki yeri nedir?

Namazlardan sonra dua etmek sünnettir. Salavat getirmeyi ise Kur’an-ı Kerim’de (Ahzab, 56) Allah- Celle Celalühü- emretmiştir. Resulullah (S.A.V.) de pek çok hadis-i şerifinde dua ederken salavat getirmenin duaların kabul olmasındaki yerini açıklamıştır. Salaten Tüncina salat-ü selamı içerisinde salavat, afet ve musibetlerden korunmak için dua, günahlardan arınmak için dua, Allah katında derecenin yükselmesi için dua ve her türlü isteğinin gerçekleşmesi için edilecek dua bulundurmaktadır. O hâlde farz namazlarından sonra okuması gelenek hâline gelmiş Salaten Tüncina dua ve salavatı okumanın dinen bir sakıncası yoktur. Salât-ı münciye, salât-ı tefrîciye dualarının dinî dayanağı var mıdır? Sorusuna Diyanet’in cevabı şudur.

“Kuşkusuz Allah ve melekleri, Nebi’ye salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salat edin. Tam bir bağlılıkla salat edin.” (Ahzab Suresi, 56.Ayet)

Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî’in rivayetle Hz. Peygamber (a.s.m):

“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği dualar yapsın.” buyurmuştur. (bkz: Neylu’l-Evtar, 2/577)

Salaten Tüncina Duası (Salatı Münciye Duası) fazileti ve sırları nedir?

Salaten Tüncina duası ne zaman okunur? Genel de 5 vakit namazdan yani farz namazlarından sonra okunmaktadır. Ama istenilen zamanda da bu dua okunabilir. Bir şeyden korkulduğu zaman Salaten Münciye duası okunur.


– Salaten Tüncina, Salatı Münciye duasını okuyanlar -Allah’ın izniyle- tüm belalardan korunur.

– Bu duaya devam eden kimsenin dua ve isteklerinin kabul olması ümit edilir.

– İç huzuru isteyen kişiler Salatı Münciye duasını okurlarsa Allah onları huzura kaavuşturur.

– Kötü niyetli kişilerden uzak kalmak düşmanlardan korunmak için de bu dua okunur.

– Salaten Tüncina rızkı bollaştırır ve bereketli kılar.

– Afetlerden korunmak için sık sık okumak gereklidir.

– Askerlerimiz için bu dua okunursa onlara büyük manevi bir güç olur. Allah bu vesileyle onları korur, kollar. Şüphesiz ki Allah (C.C.) iyi bir dost, iyi bir vekildir.

Salat-ı Tefriciye (Nariye): 4444 kez okunacak dua

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.