enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

El Latif ne demek? Ya Latif esmasının fazileti ve zikri

El Latif ne demek? Ya Latif esmasının fazileti ve zikri

Kur’an-ı Kerim’de bir çok ayette Allah Teala, Latif ismine yer vermiştir. Latif ismi Fatır, Yusuf, Şura, Lokman ve Mulk surelerinde yer almaktadır. Kur’an-ı Kerim’de fazlaca geçtiği için -Allah’ın diğer isimleri gibi- önemli bir esmaül hüsnadır: Ya Latif esması.

Latif esmasının Arapça yazılışı

Latîf: لاتيف

El-Latîf:اللطيف

Ya Latîf: يا لاتيف

El-Latif esmasının anlamı nedir?

Latif, Arapça kökenli bir sözcüktür. Lutf kökünden türetilmiştir. Lutf dilimize Lütuf olarak geçmiştir. Ayrıca kelime anlamı olarak “merhamet göstermek, iyi davranmak, inayet” gibi anlamları karşılamaktadır. Sıfat olarak ise Latif, sözlükte, TDK’de  “yumuşak, hoş, ince bir güzelliği olan” diyerek tanımlanmıştır.

Bizim Allah’ın isimlerinden, esmaül hüsnalardan biri olarak anlatacağımız Latîf – اللَّطِيفُ (Lutfeden- Lütufkâr): Allah, tüm ayrıntılarıyla her şeyin inceliğini bilen, tüm faydalı, hoş ve güzel şeyleri kullarına hayırla veren, hiç beklenmedik şekilde kullarına iyilik ulaştıran ve bol lütuf sahibi demektir. Böylece “El Latif nedir? Ya Latif demek?” Sorularını cevapladığımıza göre El Latif esmasını zikretmenin faydaları ve Ya Latif esması nasıl zikredilmeli konularına geçebiliriz.

Latif esmasının ebced değeri ve zikir saati

El Latif zikir adedi: 129

Zikir günü: Cuma

Zikir saati: Zühre, (Sabah gündoğarken, ikindinin son vaktinde, akşam namazı akabinde ve gece teheccüd vaktinde)

Ya Latif esması anlamı

El Latif esmasının fazileti, faydaları, havas ve esrarı

Öncelikle şunu belirtmek faydalıdır. Esmaül hüsnalar yani Allah’ın güzel isimleri dilenildiği kadar sayısız zikredilebilir. Bunun herhangi bir sınırı yoktur. Yine aynı şekilde esmalar istenildiği vakit ve şekilde zikredilebilir. Ancak esmaların belli sayılarda ve şekillerde çekilmesinin faydalı olduğuna inanılmaktadır. Alimler esmaları bir kapının anahtarına ya da bir doktor reçetesine benzetmektedir. Bu nedenle bu konuda bilgisine güvendiğiniz bir alimden öğüt alabilirsiniz. Vereceğimiz bilgiler tamamen genel kabul görmüş bilgilerdir.

Latif ismi nasıl zikredilir? Latif esması kaç defa çekilmelidir? Faydaları nelerdir? “El Latif” ya da “Ya Latif” diye zikredilerek tespih edilebilir. Zikir adedi 129’dur. 129 adet yukarıda bahsettiğimiz zikir saatleri olan vakitlerde çekilebilmektedir. Allah’tan sağlık için istemek için okunacak esmalardandır. Bunun yanında Allah’tan bolluk, bereket, hayırlı iş isteyenler Ya Latif ismine sığınabilirler. Tavsiye edilen bu esmayı okuduktan sonra Fatiha ve İnşirah sureleriyle iki rekat namaz kılınıp Allah’tan ne isteniyorsa istemek gerekir. Bu şekilde yapıldığı takdirde isteklerin daha çabuk kabul olduğu görülmüştür.

Sayılarla “El Latif” esması

– Her gün “Ya Latif” ismi şerifi 9 defa çekildiğinde evde bereket artar ve rızık bollaşır.

– “Ya Latif” zikrini 133 defa tekrarlayanın tüm işleri yolunda gider ve sonu hayırlı olur.

– Hastalığına şifa arayan ve derdine derman isteyen kişiler “Ya Latif” zikrini sürekli okumaya devam etmelidir.

– 129 defa Ya Latif esmasını zikreden kişi hastalıklara ve güçlüklere karşı dayanıklı olur

– “Ya Latif” esmasını zikir vaktinde 16.641 defa okuyan kişi içinden çıkılmayan işlerinden Allah’ın izniyle rahatlıkla kurtulur. Yine herhangi bir hususta bir şeye ihtiyacı olan kişiler de aynı sayıda okursa ihtiyaçları yerine gelir.

– Namazlardan sonra 129 defa Ya Latif esmasını zikreden kişi eğer zordurumda ise bu durumdan kurtulur.

– Arzu ettiğiniz dileklerinizin gerçekleşmesi için bu esma-i zikir Ya Latif diyerek günde 129 defa çekilir.

– Allah’ın lütuf ve keremine ulaşmak ve bol rızık isteyen kişi “Allahu Latifun bi ibadihi yerzuku men yeşau ve hüvel kaviyyül aziz” bu ayeti günlük 9 defa okumalıdır. Şura Suresi, 19. Ayettir. Anlamı, “Allah, kullarına karşı çok hoşnut edicidir. Dilediğini rızıklandırır. O, Mutlak Güç Sahibi’dir, Mutlak Üstün Olan’dır.” (Şura Suresi, 19. Ayet)

– Kim ‘Ya Latif’ esma-i zikrinin başına besmeleyi getirerek yani ‘Bismillahi’l-Latif’ olarak 698 defa okursa ne arzusu ve muradı varsa inşallah kabul olur.

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.