enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Er-Rahman: Sonsuz merhametiyle ihsanda bulunan

Er-Rahman: Sonsuz merhametiyle ihsanda bulunan

Rahmân kelimesi sözlükte “merhamet eden, şefkat gösteren, acıyan” demektir. Rahmet sözcüğünden türemiştir. Allah’ın 99 isminden biridir. Allah’ın isimlerinden biri olarak ilişkilendirildiğinde Er – Rahman, “sınırsız merhametiyle lütuf ve ihsanda bulunan” anlamına gelmektedir. Er Rahman esması nın Arapça yazılışı الرحمن bu şekildedir. Kur’an-ı Kerim’de “Rahman” ismi 57 kez Allah’a nispet edilmiştir. Allah’ın zati ismidir ve bu yüzden bir başkasına Rahman ismi verilemez.

Allah’ın 99 ismi için ifade edilen bir tabir olan Esma’ül Hüsna “en güzel isimler” demektir. Er-Rahman ismi de Esmaül Hüsnalar arasındadır.

Er-Rahman isminin fazileti, havas ve esrarı

Besmele çekerken Er Rahman esması sürekli zikrederiz. Öyle ki bu  Er – Rahman isminin önemini göstermeye tek başına yeterlidir. Peki, Rahman esmasını çekmenin faydaları nelerdir? İnsanın üzerinde ne gibi etkileri vardır?

  • Eğer bir kişi bu zikri hayatının her alanında hiç bırakmadan kullanırsa Allah’ın izniyle onun sevgisine ve merhametine mazhar olur.
  • Kalbi yumuşar. Ahlakı iyi yönde gelişir. Müslümanlığa yakışır bir insan olur. Merhamet sahibi olur ve kalp gözü açılır.
  • Er-Rahman esmasında bir çok sır ve fazilet bulunur. Yürekten yani içten gelerek çekilen Er – rahman zikri insanın düşmanlarından emin olmasını sağlar.
  • Allah’ın sevgisine ve nimetlerine nail olur.
  • Er – Rahman esması Cuma günü “Ya Rahman Celle Celalühü” olarak ihlasla okunduğunda okuyan kişinin duası Allah’ın izniyle kabul olur; istediği dilek gerçekleşir.
  • Unutkanlık sorunu olanlar için er rahman zikri şifadır. Eğer unutkanlık ya da alzheimer varsa bu zikri şifa niyetine çekebilirsiniz. Allah, İnşallah rahmetiyle tecelli edecektir.

Er-Rahmân: “Bütün mahlukata merhamet eden, hepsine nimetler bahşeden”

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V), Allah’ın rahmetini bizlere şöyle anlatmaktadır:

“Şüphesiz Allah’ın yüz rahmeti vardır. Bunlardan bir tanesini yaratıklarına vermiştir. Yaratıkların birbirlerine acımaları bu rahmet sebebiyledir. Allah’ın rahmetinin doksan dokuzu kıyamet günü içindir.”

Hz. Peygamber’in Allah’ın rahmetini anlattığı bu hadis-i şerifinde de görüleceği üzere rabbimizin merhametinin ve rahmetinin sınınırı yoktur. Allah’ın rahmeti sonsuzdur.

Esmaül Hüsnalardan Er- Rahman esmasının ebced değeri ve zikir saati

Zikir saatinde, zamanında okunan esmalar daha etkilidir. Tabii Esmaül- Hüsnalar bir zaman gözetmeksizin istenilen zaman zikredilebilmektedir. Allah’ın isimlerini zikretmenin bir zamanı yoktur. ‘Er-Rahman‘ – ‘Ya Rahman‘ şeklinde bu esma-ı zikir zikredilir.

Ebced değeri: 298
Zikir günü: Pazar
Zikir saati: Güneş, sabah gündoğarken.

“O Allah ki, O’ndan başka ilâh yoktur. Gaybı da, müşahede edileni de bilendir. Rahmân, Rahîm olan O’dur.”
(Haşr Suresi-22)

Ya Rahman ismi kaç defa çekilir? Ya Rahman ismi kaç defa okunmalıdır?

Allah’ın isimlerini zikretmenin bir sınırı yoktur. Çünkü Allah’ı zikretmek Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bir emridir. Zikir, Allah’ın herhangi bir ismiyle de yapılabilir. Ancak insanlar bazı dönemlerde belli esmalara daha fazla ağırlık verebilmektedir. Allah’ın bir ismini belli bir sayıda okuyup zikretmek İslami bir gelenektir. Ya Rahman ismi zikir günü ve saatinde ebced adedi kadar yani 298 defa zikredilebilir. Fakat dilimizde her daim zikir olmalıdır. Bu konu hakkında sizlerle güzel bir anektot paylaşalım.

Hz. Cüneyd-i Bağdâdî efendimize sormuşlar: “Tespihatınızı bize söyler misiniz? Biz de çekelim.” “66 ismi Celal. Ya Allah çekiyorum 66 kere” diye cevap vermiş. Şaşırmışlar bu cevap karşısında ve demişler ki “Üstat latife yapıyorsun galiba bu çok az değil mi?” Bunun üzerine Hz. Cüneyd-i Bağdâdî “Bu kadarını bile taşıyamıyorum” demiş.

El-Fettah: Dilediği her kapıyı açan

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.