enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in tavsiye ettiği yiyecekler

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in tavsiye ettiği yiyecekler

Hz. Muhammed’in tavsiye ettiği yiyecekler den 10 tanesini sizin için derledik… Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) verdiği tavsiyelerde yalnız fiziksel değil ruhsal olarak da insan sağlığını önemsemiştir. Ayrıca bu tavsiyeleri verirken sosyal bir varlık olan insanı toplum içine girerken çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde beslenmesi gerektiğini de öğütlemiştir. O hâlde Hz. Peygamber her anlamda tam bir yol göstericidir. Onun tavsiyelerinde şifa vardır. Hz. Muhammed (s.a.v.) sevdiği ve önerdiği yiyecekler nelerdir? Hz. Muhammed’im sevdiği yiyecekler…

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in tavsiye ettiği 10 yiyecek

Hurma

 

Ebu Hureyre’den naklen: “Acve denen hurma cennetdendir ve zehire karşı şifadır.” (Tirmızi, tıb 22)

Hz. Muhammed’in tavsiye ettiği yiyecekler den ilk bahsedeceğimiz hurmadır. Hurma’nın özellikle ana vatanı olam Arap Yarımadası’nda birçok hastalığa iyi geldiği hatta tedavi ettiğine inanılır. Hurma aynı zamanda  Hadis-i Şeriflere konu olan bir meyvedir. Peygamber Efendimiz sıklıkla hurmanın faydalarından söz etmiştir. Hurma çok yüksek besin değerine sahiptir ve bunun yanında antioksidan görevi görmektedir. Hurmanın yüksek derecede içerdiği antioksidanlar damar tıkanıklarının yaşanmasına izin vermezler. Böylece kalp sağlığını korurlar. Hurma doyurucudur. Lif kaynağıdır. Tatlıdır. C, B1, B2 ve A vitaminleri barındırır. Diyetlerin vazgeçilmezidir. Şeker ihtiyacını doğal bir şekilde karşılar.

Zeytin

Hz. Ukbe (ra)’dan naklen: “Size şu mübarek ağacın, zeytinin, yağına mülâzemet edin. Onunla tedavi olmaya bakın, bu basura sıhhat kazandırıcı bir hasseye sahiptir.” (Râmuz El-Hadis,318.syf no:7)

Zeytin ülkemizde de oldukça fazla yetiştirilen bir besindir. Zeytinin içerisinde a, e ve c vitamini bulunur. Protein ve kalsiyum barındırır. Zeytin bağışıklığı kuvvetlendirir. Unutkanlığa iyi gelir ve karaciğeri temizler. Zeytin çekirdeğinin hemoroide (basura) iyi geldiği bilinmektedir.

Ayva

“Ayva göğüsteki sıkıntıyı, ağırlığı giderir, gönlü (kalbi) ferahlatıp kuvvetlendirir” (M. Zevaid 5/45; C. Sağır 2/80; F. Kadir 5/46; K. Ummal 10/28258)

Hz. Muhammed’in tavsiye ettiği yiyecekler den biri olan ayva kış aylarının vazgeçilmezidir. İçerisinde bolca C vitamini bulunur. Böylece vücudu mikrop ve virüslere karşı korur. Eklem ağrılarını giderir. Ayrıca Hz. Peygamber’in bahsettiği üzere gönlü ferahlatmak gibi insan ruhu için oldukça değerli bir sırrı bulunmaktadır.

Oruç tutmanın sağlığa faydaları nelerdir?

Hint Eriği

Hz. Ebu Hureyre (ra)’dan: “Size Hint eriği denilen, bir çeşit meyveyi, kara hüleyleci tavsiye ederim. Bunu içiniz. Tadı biraz acıdır ama her hastalığa şifadır.”
(Râmuz El-Hadis,318.syf no:9)

Peygamber Efendimizin de dediği gibi hin eriği ses kısıklığından tutun da böbreklerin temizlenmesine kadar her hastalığa şifadır. İştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca hint eriği ağızdaki yaraların çabuk iyileşmesini de sağlar.

Kabak

Hz. Vasile (ra)’dan naklen: “Size kabağı tavsiye ederim. Çünkü bu, insanın dimağını açar, artırır.” (Râmuz El-Hadis,318.syf no:10)

Kabak zaten oldukça meşhurdur. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in kabak yemeğini çok sevdiği bilinmektedir. Halk arasında “kabak cennetten çıkmadır” denilerek bir cennet yiyeceği olduğu ima edilir. Kabak kan şekerini düşürür. Bağırsakların daha iyi çalışmasına katkı sağlar. İçerisinde yüksek su ve lif vardır. A ve C vitamini deposudur. Göz ve bağırsak sağlığını korur.

Mercimek

 

Hz. Vasile (ra)’dan naklen: ”Size mercimeği tavsiye ederim. 70 peygamberin ağzından methedilerek kutsallaştırıldı” (Râmuz El-Hadis,318.syf no:10)

Mercimek protein ve kalsiyum deposudur. Çinko ve fosfor içerir. Bu bakımdan zihni ve bedeni güçlendirir. Mercimek içerik olarak etin yerini tutan bir besindir.

Kara Üzüm Kurusu

Hz. Ali (kv)’dan naklen: “Size kara üzümün kurusunu tavsiye ederim. Çünkü bu; insanın sofrasını terbiye eder, sinirleri takviye eder, yorgunluğu giderir, insanın hilkatini güzelleştirir, içini ferahlatır, insanın gamını kederini giderir.”
(Râmuz El-Hadis,318.syf no:11)

Kuru üzüm vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir. Vücuttaki yağların eritilmesine yardımcı olur. Bol miktarda demir içerir. Kansızlığa iyi gelir. Kanı temizler. Peygamber Efendimiz bunların yanında siyah üzüm kurusunun psikolojik olarak faydalarından da bahsetmiştir. İnsanın kederini gidereceğine değinmiştir. Mutlaka yiyeceklerin bizlerin henüz bilmediği mucizeleri vardır. Ayrıca kara kurum üzüm kurusu sinirlere iyi gelir. İnsanı sakinleştirir.

Çörek Otu

Hz. Ebu Hureyre (ra)’dan naklen: “Size çörek otunu tavsiye ederim. Çünkü Allahu Tealâ, onda her türlü derde deva ihsan etti.” (Râmuz El-Hadis,318.syf no:12)

Çörek otu kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko içerir. İçerisinde a, b ve c vitaminleri vardır. Yüzlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Kan şekerini düşürür. Astıma, alerjilere ve romatizmaya iyi gelir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde iltihap sökücüdür. Özellikle boğax iltihaplarına çörek otu çok iyi gelir.

Karahindiba Otu

Hz. Ebu Hureyre (ra)’dan naklen: “Size karahindiba otunu tavsiye ederim. Çünkü hiçbir gün yoktur ki cennetten ona damla damlamasın.”
(Râmuz El-Hadis,318.syf no:13)

Karahindiba otunun yaprakları ve kökü salatalarda kullanılabilir. Ayrıca çay ve kahve olarak da kurutulup tüketilebilir. A ve C vitamini içeren bir bitkidir. Vücudun aşırı su tutmasını önler. Zayıflamaya yardımcı olur. Sarılık ve gut gibi hastalıklara iyi gelir. Kalp kaslarınk güçlendirir. Bazı bitkilere (papatya gibi) alerjisi olanların doktoruna danışarak kullanmasında fayda vardır.

Sirke

Hz. Cabir (ra)’dan naklen: “Sirke ne güzel azıktır.”
(Râmuz El-Hadis,452.syf no:7)
Peygamber Efendimiz ayrıca Hz. Cabir (ra)’dan nakledilen diğer hadisinde şöyle buyuruyor:
“Allah’ı sirke yiyene iki melek memur eder. Yiyinceye kadar ona istiğfar ederler.” (Râmuz El-Hadis,95.syf

Sirke kan şekerini düşürür. Diyabetin yani şeker hastalığının geriletilmesine katkı sağlar. Grip be soğuk algınlığına faydalıdır. Temizleyici etkisi vardır.

Comments
  1. Hakan S. says:

    Hz. Peygamber’in tavsiye ettiği çörek otunu özellikle deniyorum. Prostat kanserine iyi geldiği söyleniyor. Kendimi daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim.