enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tilavet secdesi nedir? Nasıl yapılır? “Secde Ayetleri” nelerdir?

Tilavet secdesi nedir? Nasıl yapılır? “Secde Ayetleri” nelerdir?

Kur’an’ı Kerim’de bulunan 14 secde ayetinden biri okunduğunda ya da işitildiğinde secde yapılması gerekir. Bu secdeye tilavet secdesi denir. Kelime anlamı olarak ise tilavet, kur’an-ı kerim’i güzel ve yöntemince okuma demektir. Tilavet secdesi Hz. Muhammed (s.a.v)’in fiili ve sözlü sünnetiyle vaciptir. Bu ayetler okunduğu zaman hemen secde etmek en güzelidir. Fakat sayfa, cüz ya da hatim bittikten sonra da tilavet secdesi yapılabilir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) secde ayetleri okunduğu zaman secde edilmesi hakkındaki hadisinde şöyle buyurmuştur:

“Âdemoğlu secde âyetini okuyup secde edince şeytan ağlar ve ‘Yazıklar olsun bana! Âdemoğlu secdeyle emrolundu da hemen secde etti, cennet onundur; ben secdeyle emrolundum ama secde etmekten kaçındım, bana da cehennem vardır.’ diyerek oradan uzaklaşır.” (Müslim, Îmân, 133; İbn Mâce, İkāmetü’s-salât, 70).

Namaz sonrası tesbihat nasıl yapılır? Neler okunur?

Tilavet Secdesi yapmanın şartları nelerdir?

 • Abdestli olmak gereklidir.
 • Kıbleye dönülmelidir.
 • Avret yerleri örtülmelidir.

Hangi vakitler tilavet secdesi yapılamaz?

Namaz kılmanın mekruh olduğu 3 vakitte yapılması doğru değildir. Bu vakitlerde secde ayetleri okunsa bile tilavet secdesinin yapılması mekruhtur. Tialet secdesinin yapılamayacağı üç vakit şunlardır;

 1. Güneş doğduğu andan itibaren 45 dakika geçene kadar
 2. Öğle namazına 45 dakika kaldığı zamandan itibaren öğle namazına kadar
 3. Güneşin batmasına 45 dakika kaldığı zamandam güneşin batmasına kadar (yani akşam namazından önce 45 dakika ve akşam namazına kadar)

Secde

Tilavet Secdesi nasıl yapılır?

 • “Allah’ım niyet ettim senin rızan için tilavet secdesini eda etmeye” diyerek niyet edilmelidir. Sonra eller kaldırılmadan “Allahu ekber” diyerek secdeye gidilir.
 • Secdede namazda olduğu gibi 3 defa “Sübhane rabbiye’l a’lâ” denilir ve ardından ayağa kalkılır. (Şâfîî mezhebine göre bunun ardından oturulup selam verilmektedir. Hanefi mezhebine göre gerekmez.)
 • Kalktıktan sonra ayakta “Semi’nâ ve eta’nâ gufrâneke Rabbenâ ve ileyke’l-masîr” denilir. (Bunu bilmeyenler okumasalar da olur. Müstehaptır ama şart değildir.)
 • Böylelikle tilavet secdesini tamamlamış oluruz.

Sehiv Secdesi nedir? Sehiv Secdesi nasıl ve neden yapılır?

Tilavet secdesi yapmamak günah mıdır?

Kişi vacibi terk ettiğinden dolayı günaha girmiş olur.

Tilavet

Kur’an-ı Kerim okurken tilavet secdesi nasıl yapılılır?

Rahlenin başına oturmuş Kur’an-ı Kerim okurken secde ayetlerini okuduğumuzda ayağa kalkmadan da direkt secdeye gidilmesinde bir sakınca yoktur. Böyle de yapılmış olur. Ayağa kalkmak şart değil müstehaptır.

Namaz kılarken tilavet secdesi yapılır mı? Nasıl yapılır?

Namaz sırasında secde ayetleri okunduğunda kırâete ara verilir ve hemen secde yapılır. Ardından kalkılarak kırâete devam edilir.
Eğer secde ayeti kıyam halindeyken okunursa bu ayetten sonra üç ayetten fazla okunmayacaksa namaz için yapılacak rukû veya secdeler niyet edilmese de tilavet secdesi yerine de geçer. Lakin üç ayetten fazla okunacaksa hemen secde edilmesi gereklidir. Kaynak: Diyanet

Geriye dönük tilavet secdesi yapılabilir mi?

Evet yapılabilir? Kaza olarak değil ancak eda olarak yapılabilir. Daha önce okuduk ama tilavet secdesini yapmadık günde bir kaç defa yapılırsa eksik tamamlamlanmış olunur.

“Secde Ayetleri” nelerdir? Tilavet secdesi ayetleri…

Kur’an-ı Kerim’de geçen ve 14 tane olan secde ayetleri şunlardır;

 1. A’râf suresinin 206. ayeti
 2. Ra’d suresinin 15. ayeti
 3. Nahl suresinin 49. ayet
 4. İsra suresinin 107. ayeti
 5. Meryem suresinin 58. ayeti
 6. Hac suresinin 18. ayeti
 7. Sâd suresinin 24. ayeti
 8. Furkan suresinin 60. ayeti
 9. Neml suresinin 25. ayeti
 10. Secde suresinin 15. ayeti
 11. Fussılet suresinin 37. ayeti
 12. Necm suresinin 62. ayeti
 13. İnşikâk suresinin 21. ayeti
 14. Alak suresinin 19. Ayeti

Neden başka ayetlerde de “secde” geçmesine rağmen onlarda secde etmiyoruz?

 • Tilavet secdesini gerektirecek ayetler neden 14 tanedir? Nasıl belirlenmiştir?

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah’a secdeye yönelten çok sayıda ayet vardır. Ancak Hz. Peygamber’in bu ayetlerden bazlarının okunması üzerine secdeye yöneldiği ve secde edilmesini söylediği husunda rivayetler vardır. Bunların secde ile ilgili ayetlerin asılları yani önde gelenleri (azâimü’s-sücûd) olduğu aktarılmıştır. Bu nedenle “secde ayetleri” kavramı oluşmuştur. Sayısı konusunda farklı görüşler olsa da secde ayetleri bu nedenle on dört tanedir. Bu ayetlerde genellikle secde edilmesi konusunda bir emir vardır.

Namaz kılarken Fatiha’dan sonra “amin” demek

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.