kültür ve sanat

Verdingkinder: İsviçre’nin “Köle Çocuk Çiftlikleri”

İsviçre köle çocuklar… İsviçre’de 1850’lerden 1980’lere kadar yüz binlerce çocuk tarımda işçi olarak zorla çalıştırıldı. Çalıştırılan bu köle çocuklarverdingkinder” yani “sözleşmeli çocuk” olarak adlandırılırdı. Çiftçiler, ucuz iş gücü sağlamak için (devlet tarafından açık arttırmada satılan ya da kiralanan) yetim, gayrimeşru doğmuş, alkolik evebeynlere sahip, fakir vb. olan çocukları alıp köle olarak kullanmaya başladılar.

İsvre’de 4-16 yaş arasındaki çocuklar ağır işçi gibi çalıştırıldılar

Bu kimsesiz çocuklar satıldıkları ailelerin sadece tarım değil ev işleri de dahil her türü işlerine koşturuluyorlardı. Belki en kötüsü de bu ailelerin şiddetine, cinsel tacize maruz kalıyor, tecavüze bile uğruyorlardı.

Verdingkinder (Sözleşmeli Çocuklar) 1974’e kadar İsviçre’de yasaldı

Çocuklarının peşine düşen ailelerse hapse atılırdı. Onlar da çocukları gibi bazı kurumlarda zorla çalıştırıldı. Bu şekilde ailelerin üstünde ciddi bir baskı oluşturulurdu. Sindirilen ailelerin ısrarcı olmamaları sağlanırdı. Ve bu yasal bir durum olduğu için ailelerin eli kolu bağlıydı. Tarihçiler yalnızca 1930 yılında 30 bin çocuğun bu şekilde köle olarak kullanıldığını açıkladılar. Toplamda bu çocuk istismarına maruz kalan çocuk sayısının 100 binden fazla olduğu belirtiliyor.

İsviçre bunun bir kölelik sisteminden öte utanç verici bir şey olduğunu anladıklarında 130 yıl geçmişti. Bu konu İsviçre’nin günümüzde dahi konuşmaktan kaçındığı bir tabu olarak kaldı.

Heidi’nin ayaklarının çıplak olmasının nedeni

Heidi’nin ayakları neden çıplaktı?

İsviçre denilince akla ilk gelenlerden biri olan Heidi çıplak ayaklıydı. İşte bu çıplak ayaklar İsviçre’nin ve batının o günkü durumunun bir yansımasıydı. Heidi, İsviçre’nin bir nevi köle çocuklarını temsil etmekteydi. Heidi köle çocukların diğer çocuklardan ayırılmasına bir tepkiydi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top