enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Verdingkinder: İsviçre’nin “Köle Çocuk Çiftlikleri”

Verdingkinder: İsviçre’nin “Köle Çocuk Çiftlikleri”

İsviçre köle çocuklar… İsviçre’de 1850’lerden 1980’lere kadar yüz binlerce çocuk tarımda işçi olarak zorla çalıştırıldı. Çalıştırılan bu köle çocuklarverdingkinder” yani “sözleşmeli çocuk” olarak adlandırılırdı. Çiftçiler, ucuz iş gücü sağlamak için (devlet tarafından açık arttırmada satılan ya da kiralanan) yetim, gayrimeşru doğmuş, alkolik evebeynlere sahip, fakir vb. olan çocukları alıp köle olarak kullanmaya başladılar.

İsvre’de 4-16 yaş arasındaki çocuklar ağır işçi gibi çalıştırıldılar

Bu kimsesiz çocuklar satıldıkları ailelerin sadece tarım değil ev işleri de dahil her türü işlerine koşturuluyorlardı. Belki en kötüsü de bu ailelerin şiddetine, cinsel tacize maruz kalıyor, tecavüze bile uğruyorlardı.

Verdingkinder (Sözleşmeli Çocuklar) 1974’e kadar İsviçre’de yasaldı

Çocuklarının peşine düşen ailelerse hapse atılırdı. Onlar da çocukları gibi bazı kurumlarda zorla çalıştırıldı. Bu şekilde ailelerin üstünde ciddi bir baskı oluşturulurdu. Sindirilen ailelerin ısrarcı olmamaları sağlanırdı. Ve bu yasal bir durum olduğu için ailelerin eli kolu bağlıydı. Tarihçiler yalnızca 1930 yılında 30 bin çocuğun bu şekilde köle olarak kullanıldığını açıkladılar. Toplamda bu çocuk istismarına maruz kalan çocuk sayısının 100 binden fazla olduğu belirtiliyor.

İsviçre bunun bir kölelik sisteminden öte utanç verici bir şey olduğunu anladıklarında 130 yıl geçmişti. Bu konu İsviçre’nin günümüzde dahi konuşmaktan kaçındığı bir tabu olarak kaldı.

Heidi’nin ayaklarının çıplak olmasının nedeni

Heidi’nin ayakları neden çıplaktı?

İsviçre denilince akla ilk gelenlerden biri olan Heidi çıplak ayaklıydı. İşte bu çıplak ayaklar İsviçre’nin ve batının o günkü durumunun bir yansımasıydı. Heidi, İsviçre’nin bir nevi köle çocuklarını temsil etmekteydi. Heidi köle çocukların diğer çocuklardan ayırılmasına bir tepkiydi.

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.