enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hz. Yusuf Peygamberin duaları

Hz. Yusuf Peygamberin duaları

Hz. Yusuf (a.s) iftiraya uğramış ve hapse atılmıştır. Kurtuluşun yine rabbine sığınmak olduğunu bilen Hz. Yusuf hapiste fitnelere karşı dua etmiştir. Hz Yusuf duası yani Hz. Yusuf peygamberin zindanda okuduğu dua Kur’an-ı Kerim’de Yusuf Suresi 33. Ayette geçmektedir. Yusuf Aleyhisselam zindandan kurtulduktan sonra Mısır’a hazine bakanı olmuştur. Bunun için Allah’a şükretmiştir. Hz. Yusuf’un şükür ve duası Yusuf Suresi 101. Ayette geçer. Bu dualar Kuran’da geçen peygamber dualarındandır.

Dipsiz kuyulardan aydınlığa Hz. Yusuf (A.s)’ın hayatı

Yusuf Sûresi 33. Ayet

Hz. Yusuf’un zindanda okuduğu dua

Arapçası: 

Türkçe okunuşu: 

“Rabbis sicnu ehabbu ileyye mimmâ yed’ûnenî ileyhi ve illâ tasrif annî keydehunne asbu ileyhinne ve ekun minel câhilîn (câhilîne)”

Anlamı (meali):

“Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni davet ettiği şeyden daha sevimlidir. Onların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsan, ben onların sevdasına düşer, cahillerden olurum” dedi.

Yusuf Suresi 101. Ayet

Hz. Yusuf (a.s) haksız yere tutulduğu hapisten Allah’ın izniyle kurtulduktan sonra Mısır’a hazine bakanı olmuştur. Yusuf Suresi 101. Ayette görülen Allah’a şükür için şu duayı etmiştir:

Hz. Yusuf’un Mısır’a hazine bakanı olunca okuduğu dua

Arapçası: 

Türkçe okunuşu:

“Rabbi kad âteytenî minel-mülki ve ‘allemtenî min te’vîlil-ehâdîsi fâtıras-semâvâti vel-ardı ente veliyyî fiddünyâ vel-âhıreti teveffenî müslimevve elhıknî bissâlihîn.”

Anlamı (meali): 

“Ey rabbim! Bana iktidar verdin ve bana rüyaların yorumunu da öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada da ahirette de beni yönetip himaye eden sensin. Müslüman olarak canımı al ve beni iyi kulların arasına kat!”

Hz Yusuf duası hangi durumlarda  kaç kere okunmalı?

Yusuf Suresinin 33. ve 101. ayetleri rızık, bereket ve maddi sıkıntılardan kurtulmak için okunabilir. Ayrıca haksızlığa uğrandığı zaman okunacak bir duadır: Yusuf suresi 33. Ayet. İftiraya uğrayan ya da haksız yere hapse düşen bir kişinin bu duayı okuması Allah’ın izniyle ona fayda sağlar.

Ayrıca Yusuf (a.s)’ın Yusuf Suresi 101. Ayette geçen duası kardeşleri tarafından ihanete uğrayıp kuyuya atıldıktan daha sonra iftiraya uğrayıp zindana düştükten sonra yani Mısır’a hazine bakanı olunca bir şükür maksadıyla edilmiştir. Bir muvaffakiyet söz konusudur. Bu dua başarı, musibet ve hastalıklardan kurtulmak için 9 defa okunursa Allah’ın izniyle bu sıkıntılarsan kurtulur.

Hz. Yusuf (a.s.)’ın okuduğu dualar

 

Yusuf Suresi 33

 

Yusuf Suresi 101

Hz. Yunus peygamberin balığın karnında ettiği dua

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.