islamiyet

Zammı sure nedir? Zammı sure miktarı nasıl olmalıdır?

Zammı Sure nedir?

Zam kelimesinin sözlük anlamı “ek, ilave, artış” demektir. Zammı Sure ise “sure ekleme” demektir. Namazlarda Fatiha’dan sonra okunması gereken kısa sure ya da ayetlere tabir olarak zammı sure denilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de “Zammı sure” isminde bir sûre yoktur.

Zammı Sure miktarı nasıl olmalıdır?

Namaz kılarken Fatiha’dan sonra okunacak zammı sure miktarı en az üç kısa ayet veya bu üç kısa ayete eşit bir uzun ayet ya da yine bu uzunlukta bir sûre olmalıdır. Bu miktarı belirlerken alimler Kevser Sûresini ölçü almışlardır. Yani Kevser Sûresi uzunluğundaki Kur’an-ı Kerim’den herhangi bir ayeti okumak yeterlidir.

Zammı Sureler neye göre belirlenmiştir?

Genellikle Kuran-ı Kerim’in son kısmındaki kısa surelerden seçilmektedir. Bu da çoğunlukla Kur’an-ı Kerim’in son 10 sûresidir. Bunlara namaz sureleri de denilmektedir. Kur’an-ı Kerim’in son 10 suresinin zamm-ı sûre namaz suresi olarak seçilmesinin nedeni bu surelerin kısa ve ezberlemesinin kolay olmasıdır. Amaç çocuklara ya da namaz kılmaya yenibaşlayanlara vacip olan namaz kıraatını kolaylaştırmaktır. Yoksa namaz kılarken herhangi bir ayet okunabilir. Tabii bu okunan ayetler ve sureler Yüce Kitabımızda yer alan sırasına göre okunmalıdır. Sıra atlanacaksa bu birden fazla olmalıdır.Bu konuda daha detaylı bilgi için diğer yazımız olan namazda kıraat nasıl olmalıdır? Yazımızı okuyabilirsiniz? Zamm-ı sure nafile namazların tüm rekatlarında okunur. Farz namazlarda ise ilk iki rekatta okunmaktadır.

Zammı sure sıralaması. Namazlarda Fatiha’dan sonra okunan namaz surelerinin sıralaması.

Zammı Sure olarak seçilen namaz surelerinin sırası şöyledir;

1-Fil Suresi
2-Kureyş Suresi
3-Maun Suresi
4-Kevser Suresi
5-Kafirun Suresi
6-Nasr Suresi
7-Tebbet Suresi
8-İhlas Suresi
9-Felak Suresi
10-Nas Suresi

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Latest

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top