enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Namaz surelerinin (Zammı surelerin) sıralaması ve okunuşu nasıl olmalıdır?

Namaz surelerinin (Zammı surelerin) sıralaması ve okunuşu nasıl olmalıdır?

Namaz surelerinin sırası nasıl olmalıdır? Nasıl okunmalıdır? Namazlarda Fatiha’dan sonra okunacak surelerin (Zammı sure) sıralaması nasıl olmalıdır? Aynı sureyi iki rekatta da okumak caiz midir? Ya da bir sureyi bir rekatta bir kaç kez okumak caiz midir? Namazda okunan sure ve ayetlerin uzunluk ölçüsü nasıl olmalıdır? Zammı sureler hangileridir? 

Namaz surelerini okuma ölçüsü nedir?

Namazda Kur’an-ı Kerim okumak yani kıraat yapmak farzdır. Namazda Fatiha Suresini okumak hanefi mezhebine göre vaciptir. Şafi mezhebinde ise namazda sırasında Fatiha okumak farzdır. Hanefilere göre Fatiha’dan sonra bir sûre daha okunması vaciptir. Fatiha’dan sonra okunacak sureler mutlaka kısa sureler olması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kur’an-ı Kerim’in herhangi bir bölümünde bulunan ayetlerden biri de olabilir. Buradaki ölçümüz ise kısa üç ayet miktarıdır. Alimler ölçü olarak Kur’an-ı Kerim’in en kısa suresi Kevser Suresi’ni göstermiştir. Kur’an-ı Kerim’im herhangi bir yerinden bir satır boyutunda olan Kevser Suresi gibi bir ayet okunulması caizdir. Yasin Suresinin ilk 3 ayetini okumak da namazda farz olan kıraat rükünunu yerine getirilmesini sağlar.

Yasin Suresi

1.Yasın
2.Vel kur’anil hakiym
3.İnneke le minel murseliyn
.
.
83.

Namazda Ayet-el Kürsi okumak da caizdir. Fatiha’dan sonra bahsettiğimiz ölçüye dikkat edilerek zammı sure yani namaz suresi olarak okunabilir.

Namaz surelerinin (Zammı Sure) rekatlardaki uzunluğu nasıl olmalıdır?

Sabah namazında ilk rekat ikinci rekattan sünnet gereği daha uzun kılınmalıdır. Diğer farz ve nafile namazlarda kıraatlerin yani Kur’an okumanın ölçüsü eşit olmalıdır. İlk rekatta kısa bir sure okunulduysa ikinci rekatta da aynı uzunlukta kısa bir sure okunması doğrudur. Birinci rekatta okunan 3 satırsa ikinci rekatta da 3 satır olmalıdır. Tüm namazlarda ikinci rekatlarda ilk rekattan daha uzun okuma yapılması mekruhtur. Birinci rekatta 3 satır okunduysa eğer ikinci rekatta 5 satır okunmasını alimler hoş karşılamamıştır.

Namaz surelerinin (Zammi Surelerin) okunuş sırası nasıldır?

Namaz kılarken Fatiha’dan sonra okunacak namaz surelerinin yani zammı surelerin okunuşu Kur’an-ı Kerim’in sıralamasına göre olmalıdır. Yani geriden başa doğru değil de baştan sonra doğru olmalıdır. Namaz sureleri sırasıyla Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet , İhlas, Felak ve Nas sureleridir. Namazda bu sıraya öncelik verilerek okunmalıdır. Eğer sureler arasında atlama yapılacaksa bu bir sure olmamalıdır. Yani Fil Suresi okunduğunda diğer rekatta Kureyş Suresini terk edip Maun Suresini okumak mekruhtur. İki veya daha fazla atlanılması uygun görülmüştür. Yani Fil Suresinden sonra Kevser Suresi ya da Felak Suresi okunabilir.

Namazda bir sure tüm rekatlarda okunabilir mi?

Nafile namazlarda yani sünnet olan namazlarda bir sureyi diğer rekatlarda da okumak caizdir. Aynı şekilde nafile sünnet namazmlarda bir sureyi birden fazla okumak da caizdir. Fakat farz namazlarda bu mekruhtur. Öyle ki namazlarda her gün farklı sure ve ayetleri okumak daha uygundur.

Namaz surelerinin sırası doğru okunmadığında namaz kabul olur mu? 

Bunlar yapılmadığı takdirde de namaz -Allah’ın izniyle- kabul olur. Bu bahsedilenleri yapmak sünnettir. Farz olan namazda kıraat yapmaktır. Ancak sünnete uymanın faziletleri büyüktür.

Zammı sure nedir? Zammı sure miktarı nasıl olmalıdır?

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.