enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

El Muhyi ne demek? El Muhyi esmasının anlamı ve fazileti

El Muhyi ne demek? El Muhyi esmasının anlamı ve fazileti

Muhyi “yaşatan, dirilten, ruh, hayat ve sağlık veren” demektir. Arapça kökenlidir. Allah’ın 99 isminden biri olan El Muhyi her şeyi yoktan var edip hayat veren anlamına gelmektedir. Allah bütün canlılara hayat verendir. Manevi açıdan ölen kalpleri sevgisiyle canlandıran Allah’tır. O kuru topraklara su indiren bitkilerle yeşerten hayat verendir. Öyleyse esmaül hüsnalardan olan El Muhyi maddi manevi yaşam ve ruh veren demektir. Cenâb-ı Hakkın fiili isimlerindendir. Muhyi ismi Kur’an’da geçiyor mu? Kuran-ı Kerim’de Muhyi ismi Araf, Mürselat, Rum, Ahkaf, Yasin, Mü’minun ve Fussılet Sûrelerinde geçmektedir.

El-Muhyî Arapça yazılışı : المحيي
Yâ Mühyî Arapça yazılışı : يَا مُحْي۪ى

El-Muhyî esmasının ebced değeri ve zikir sayısı

Ebced değeri ve zikir sayısı 68’dir.
Zikir günü Cuma, zikir saati ise Zühre’dir. Gece okumalarında ise tam gece yarısıdır.
El Muhyi esmasının vücut haritasındaki yeri kalbin arkası ve sol koldur.
Muhyi ismi “El Muhyi” ve “Ya Muhyi” diyerek zikredilebilir.

El Muhyi zikri, fazileti ve faydaları

El Muhyi esması ne için ve ne zaman okunur? Kaç adet çekilmelidir?

5 vakit farz namazının ardından ”Ya Muhyi” esmasını “Ya Muhyi celle celâlühû” şeklinde sayısınca yani 68 kere zikretmek kalbin imanla ve irfanla dolmasını sağlar. Allah’ın izniyle manevi açıdan ölü olan kalp hayat bulur. Bu zikri her gün devam edenin bütün işleri yoluna girer.

Sabah namazından önce El Muhyi esmasını 1001 defa ”Ya Muhyî celle celâlühû ” şeklinde okuyan kimsenin kalbi gafletten uyanır. Zinde bir güne başlar.

El Muhyi sağlık veren demektir. Bir hastanın ya da hasta yakınının şifa niyetine bu ismi şerifi her gün 4624 kere okursa -Allah’ın izniyle- hasta kişi şifa bulur.

El Muhyi esmasının vücut haritasındaki yeri kalbin arkası ve sol koldur. Özellikle kalp hastalığı olanların bir ay süre ile 5 vakit namazların ardından Ya Muhyi ismini tespih etmesi şifa kapılarını açar. Diğer hastalıklarla sınananların da aynı şekilde okuması durumunda Allah’ın izniyle şifa bulurlar.

“Ya Muhyi” esmaül hüsnasını her gün 68 defa okuyan kimse hapiste ise hapisten kurtulur. Allah’ın izmiyle özgürlüğüne kavuşarak hayat bulur.

El Muhyi esmasını korkuları için zikreden kimsenin korktuğu şeylerle ve korktuğu kimselerle arasında ülfet oluşur.

Not: “El-Muhyî”, “Yâ Muhyî” ismini zikretmenin sayısında bir sınır yoktur. Saymadan da istenildiği gibi istenildiği kadar çekilebilir. Allah’ı zikretmenin yeri ve zamanı yoktur. “Kalpler yalnızca Allah’ı anmakla huzur bulur.” Er-Ra’d/28. Ancak insanlar bazı dönemlerde belli esmalara daha fazla ağırlık verebilmektedir. Allah’ın bir ismini belli bir sayıda okuyup zikretmek İslami bir gelenektir. Esmaların belli sayılarda ve şekillerde çekilmesinin faydalı olduğuna inanılır. Alimler esmaların bir doktor reçetesi gibi olduğunu ve bir alime danışmadan sayılarla çekilmemesi gerektiğini de aktarırlar. O yüzden burada vereceğimiz bilgiler tamamen yaygın olan bilgilerdir. Kişiye özgü değildir. Bu konuda bilgisine güvendiğiniz bir alime danışmanız sizler içim daha faydalı olacaktır.

Comments

No comments yet, be the first filling the form below.